Un proiect editorial marca
Rentrop&Straton
Informatii Specializate de top


Monografie contabila firma constructii


O firma de constructii desfasoara o gama larga de activitati, toate orientate spre proiectarea, construirea si intretinerea diverselor tipuri de structuri si infrastructuri. Inregistrarea in contabilitate a activitatilor unei firme de constructii este esentiala pentru gestionarea resurselor financiare ale companiei. Iti oferim in acest articol cateva exemple de monografii contabile ce pot aparea in activitatea unei firme de constructii.

Monografie contabila constructii

INTREBARE:

Care este monografia contabila pentru constructii?

SOLUTIE FISCAL – CONTABILA aplicabila conform legislatiei in vigoare la data de  30 Mar 2024

In functie de scopul pentru care un dezvoltator imobiliar construieste un imobil, acesta este tratat diferit la evidentierea in contabilitate.

Pot fi construite imobile pentru utilizarea in interesul propriu al activitatii fiind tratate ca active imobilizate, pentru inchiriere fiind tratate ca investitii imobiliare, sau pentru vanzare fiind tratate ca stocuri.

De exemplu achizitia terenului in scopul revanzarii:
371 = 401

Monografie constructie locuinte in regie proprie

In cazul in care intentionati sa construiti locuinte, iar acestea sunt realizate in regie proprie (de catre societatea dvs), atunci se inregistreaza, in plus, materiile prime si materialele achizitionate si consumate, precum si alte costuri, astfel:

- nisip, glet, vopsea, cherestea, dibluri, fier beton, chiuvete, gresie, faianta, vasuri de WC, robinete, parchet, tapet, vopsea si alte elemente necesare constructiei pe baza documentelelor de achizitie (facturi, bonuri fiscale) si a NIR-ului intocmit de societate (recomandat a se intocmi):


301 = 401
4426 = 401
3028 = 401
4426 = 401

- consumul acestora, pe baza bonului de consum - document obligatoriu de intocmit pentru consumurile materiale, conform OMFP 2634/2015:
601 = 301
6028 = 3028

- amortizarea lunara a utilajelor (macarale, picamar, ciocane pneumatice, schele, betoniere etc) pe baza situatiei amortizarii mijloacelor fixe sau pe baza registrului imobilizarilor:
6811 = 2813

- cheltuieli salariale:
641 = 421
646 = 436

La finalul lunii in care s-au efectuat toate aceste cheltuieli, se inregistreaza, cu suma tuturor cheltuielilor alocate cladirii, productia in curs:
331 / analitic apartamente = 711

Monografii contabile pe masura ce construiti:

- la final de luna:
331 = 711 cu toate cheltuielile aferente perioadei

- la inceputul lunii urmatoare:
711 = 331

Receptia imobilului destinat vanzarii:
345 = 711 si 711 = 331

Costul de productie al unui bun se determina in conformitate cu regulile generale prevazute la punctul 8 alin. (7) din Reglementarile contabile aprobate prin OMFP 1802/2014:

(7) cost de productie inseamna pretul de achizitie al materiilor prime si al materialelor consumabile si alte cheltuieli care pot fi atribuite direct bunului in cauza.

Costul de productie sau de prelucrare al stocurilor, precum si costul de productie al imobilizarilor cuprind cheltuielile directe aferente productiei, si anume: materiale directe, energie consumata in scopuri tehnologice, manopera directa si alte cheltuieli directe de productie, costul proiectarii produselor, precum si cota cheltuielilor indirecte de productie alocata in mod rational ca fiind legata de fabricatia acestora.

Monografie vanzare constructie

Inregistrarea in cont de marfuri pe masura vanzarii:
371.cladire = 345

Se inregistreaza antecontractele de vanzare la notar cu clienti persoane fizice platitoare sau neplatitoare de tva sau chiar cu societati si se emit facturi de avans pentru locuinte:
4111 = 419
4111 = 4427 (5% ,9% sau 19%)

In contractul de vanzare, trebuie sa stipulati distinct partea de teren (cota indiviza) care revine fiecarui apartament / vile, cu suprafata si valoarea aferenta, astfel incat cumparatorul - persoane impozabile mai ales - sa le poata inregistra in contabilitatea proprie in mod distinct: cladiri si terenuri.

Pe facturile de vanzare se va scadea si avansul incasat si facturat anterior:
4111 = 419 cu suma cu minus
4111 = 4427 (5% ,9% sau 19%)cu minus.

Vanzarea apartamentelor:
411 = % 707,4427 si descarcarea de gestiune cu ajutorul contului 607.

Vanzarea cotei parte din teren:
411 = % 707,4427 si descarcarea de gestiune cu ajutorul contului 607.

Seria de documente ce trebuie avute in vedere la demararea lucrarilor:
- obtinerea unui certificat de urbanism pentru teren, din care sa rezulte ca are caracter construibil si nivelul constructiilor ce pot fi edificate pe acesta;
- obtinerea unui proiect al constructiilor;
- autorizatie de construire de la Primarie, pe numele societatii;
- autorizare obtinuta de la Institutul de Stat in Constructii - ocazie cu care se achita anumite taxe - informatii se obtin de pe site-ul acestei institutii;
- autorizare de la mediu;
- autorizatia de la pompieri .
etc.

Facilitati fiscale firme de constructii: reglementari legislative


Facilitatile fiscale pentru domeniul constructiilor prevazute la art. 60 pct. 5, art. 138 1, art. 154 alin. (1) lit. r) si art. 220 3 alin. (2) din Codul fiscal, constau in:
 

  • scutirea de la plata impozitului pe venit, pentru veniturile din salarii si asimilate salariilor;
  • reducerea cotei de contributie de asigurari sociale, pentru veniturile din salarii si asimilate salariilor;
  • exceptarea de la plata contributiei de sanatate, pentru veniturile din salarii si asimilate salariilor;
  • reducerea cotei contributiei asiguratorie pentru munca, la nivelul cotei care se face venit la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale constituit in baza Legii nr. 200/2006;
  • scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate de angajatori, in cazul conditiilor deosebite de munca sau speciale de munca.


Pentru aplicarea facilitatilor din sectorul constructii care vizeaza impozitul pe salarii si contributiile sociale obligatorii, trebuie indeplinite cumulativ conditiile prevazute de art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, introduse de OUG 114/2018 si modificate de de OUG 43/2019. Acestea sunt urmatoarele:

a) angajatorii desfasoara activitati in sectorul constructii care cuprind:
(i) activitatea de constructii definita la codul CAEN 41.42.43 - sectiunea F - Constructii;
(2)(ii)domeniile de producere a materialelor de constructii, definite de urmatoarele coduri CAEN:

2312 - Prelucrarea si fasonarea sticlei plate;
2331 - Fabricarea placilor si dalelor din ceramica;
2332 - Fabricarea caramizilor, tiglelor si altor produse pentru constructii din argila arsa;
2361 - Fabricarea produselor din beton pentru constructii;
2362 - Fabricarea produselor din ipsos pentru constructii;
2363 - Fabricarea betonului;
2364 - Fabricarea mortarului;
2369 - Fabricarea altor articole din beton, ciment si ipsos;
2370 - Taierea, fasonarea si finisarea pietrei;
2223 - Fabricarea articolelor din material plastic pentru constructii;
1623 - Fabricarea altor elemente de dulgherie si tamplarie pentru constructii;
2512 - Fabricarea de usi si ferestre din metal;
2511 - Fabricarea de constructii metalice si parti componente ale structurilor metalice;
0811 - Extractia pietrei ornamentale si a pietrei pentru constructii, extractia pietrei calcaroase, ghipsului, cretei si a ardeziei;
0812 - Extractia pietrisului si nisipului;
2351 - Fabricarea cimentului;
2352 - Fabricarea varului si ipsosului;
2399 - Fabricarea altor produse din minerale nemetalice n.c.a.;

(iii) 711 - Activitati de arhitectura, inginerie si servicii de consultanta tehnica;
b) angajatorii realizeaza cifra de afaceri din activitatile mentionate la lit. a) si alte activitati specifice domeniului constructii in limita a cel putin 80% din cifra de afaceri totala.
 

Clarificari cifra de afaceri in constructii

 

Cifra de afaceri va cuprinde inclusiv productia realizata si nefacturata. Cifra de afaceri luata in calcul pentru aplicarea facilitatilor, se poate referi si la alte tipuri de contracte si activitati specifice destinate sectorului de constructii, precum contracte de servicii, de furnizare.

Realizarea de venituri prin subcontractare este posibila in sectorul constructii, insa societatea va putea sa aplice facilitatile doar daca toate conditiile prevazute de art. 60 pct. 5 din Codul fiscal sunt indeplinite.

Conform art. 3 alin (4) din Procedura de acordare a facilitatilor fiscale in domeniul constructiilor aprobata prin Ordinul nr. 1528/2022 cu modificarile si completarile ulterioare, pentru angajatorii existenti la data de 1 ianuarie a fiecarui an se considera ca baza de calcul cifra de afaceri din activitatile prevazute la art. 60 pct. 5 lit. a) din Codul fiscal si alte activitati specifice domeniului constructii, precum si cifra de afaceri totala, realizata cumulat pentru perioada corespunzatoare din anul curent, inclusiv luna in care se aplica scutirea.

In vederea determinarii procentului de 80% din cifra de afaceri totala, indicatorii Cifra de afaceri totala si Cifra de afaceri realizata efectiv din activitatea de constructii se calculeaza conform art 4 din procedura, dupa cum urmeaza:

1. Cifra de afaceri totala realizata cumulat de la inceputul anului, inclusiv din luna de raportare, se completeaza cu suma veniturilor cumulate de la inceputul anului pana la sfarsitul lunii de raportare, realizate din vanzarea de produse si prestarea de servicii la care:

  • se adauga, cumulat de la inceputul anului pana la luna de raportare inclusiv, sumele reprezentand:

      (i) veniturile din subventiile de exploatare aferente cifrei de afaceri nete, inregistrate in contabilitate;
      (ii) soldurile lunare creditoare inainte de transferul in contul de profit si pierdere ale veniturilor aferente costurilor stocurilor de produse si servicii in curs de executie, evidentiate in contabilitate la sfarsitul lunilor de raportare in care se inregistreaza sold creditor;
      (iii) veniturile din productia de imobilizari corporale si productia de investitii imobiliare, inregistrate in contabilitate;

  • se scad, cumulat de la inceputul anului pana la luna de raportare inclusiv, sumele reprezentand soldurile lunare debitoare inainte de transferul in contul de profit si pierdere ale veniturilor aferente costurilor stocurilor de produse si servicii in curs de executie, evidentiate in contabilitate la sfarsitul lunilor de raportare in care se inregistreaza sold debitor.


2. Cifra de afaceri realizata efectiv din activitatea de constructii se completeaza de societatile care desfasoara una sau mai multe activitati clasificate la codurile CAEN prevazute la art. 60 pct. 5 lit. a) din Codul fiscal, cu cifra de afaceri realizata efectiv din activitatile desfasurate aferente codurilor CAEN prevazute la art. 60 pct. 5 lit. a) din Codul fiscal, respectiv cu suma veniturilor cumulate de la inceputul anului pana la sfarsitul lunii de raportare, realizate din vanzarea de produse si prestarea de servicii, fara a lua in calcul, cumulat de la inceputul anului pana la sfarsitul lunii de raportare, veniturile realizate din redevente, locatii de gestiune si chirii la care:

  • se adauga, cumulat de la inceputul anului pana la luna de raportare inclusiv, sumele reprezentand:

          (i) veniturile din subventiile de exploatare aferente cifrei de afaceri nete, inregistrate in contabilitate;
          (ii) soldurile lunare creditoare inainte de transferul in contul de profit si pierdere ale veniturilor aferente costurilor stocurilor de produse si servicii in curs de executie, evidentiate in contabilitate la sfarsitul lunilor de raportare in care se inregistreaza sold creditor;
          (iii) veniturile din productia de imobilizari corporale si productia de investitii imobiliare, inregistrate in contabilitate;

  • se scad, cumulat de la inceputul anului pana la luna de raportare inclusiv, sumele reprezentand soldurile lunare debitoare inainte de transferul in contul de profit si pierdere ale veniturilor aferente costurilor stocurilor de produse si servicii in curs de executie, evidentiate in contabilitate la sfarsitul lunilor de raportare in care se inregistreaza sold debitor.


3. La determinarea cifrei de afaceri realizate efectiv din activitatea de constructii conform art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, pentru stabilirea veniturilor din vanzarea de produse, se iau in calcul veniturile realizate din vanzarea produselor finite, semifabricatelor, produselor reziduale si a marfurilor, care sunt obtinute din productia proprie. Nu se iau in calcul veniturile din vanzarea de produse achizitionate in scopul revanzarii.

4. Cifra de afaceri luata in calcul pentru aplicarea facilitatilor este cifra de afaceri realizata pe baza de contract sau comanda, din activitati circumscrise codurilor CAEN prevazute la art. 60 pct. 5 lit. a) din Codul fiscal, si acopera, in cazul contractelor de executie, manopera, materialele, utilajele, transportul, echipamentele, dotarile, precum si alte activitati auxiliare necesare. Cifra de afaceri cuprinde inclusiv productia realizata si nefacturata.

Conform art. 6 alin (2) din procedura, pentru determinarea procentului de 80% din cifra de afaceri totala, la calculul cifrei de afaceri realizate efectiv din activitatea de constructii, angajatorii au in vedere numai veniturile din activitatea de constructii desfasurata pe teritoriul Romaniei. Veniturile realizate din intreaga activitate desfasurata pe teritoriul Romaniei se vor avea in vedere pentru calculul cifrei de afaceri totale.

In situatia in care in care procentul cifrei de afaceri realizate efectiv din activitatea de constructii in cifra de afaceri totala realizata in luna ianuarie este mai mic de 80%, societatea nu poate acorda facilitatile fiscale in respectiva luna.

Nu in ultimul rand,angajatorii care desfasoara activitate corespunzatoare codurilor CAEN prevazute la art. 60 pct. 5 din Codul fiscal au obligatia sa stabileasca un salariu de minimum 4.582 lei salariatilor proportional cu timpul lucrat indiferent de functiile salariatilor.

De asemenea,salariul minim in constructii de 4.582 lei se acorda tuturor salariatilor care desfasoara activitati de constructii definite de codurile CAEN mentionate la art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, indiferent daca angajatorul mai desfasoara sau nu si alte activitati, indiferent ce functii au salariatii si indiferent daca aplica sau nu facilitatile fiscal conform celor mai sus expuse.
 

Vezi AICI sute de monografii contabile detaliate pentru probleme din realitatea zilnica imediata, cat si parghii practice care iti usureaza munca si te ajuta sa eviti intarzierea raportarii datelor catre autoritatea fiscala. 

 

Monografie contabila penalitati constructii

INTREBARE:

Lucrari suplimentare (contract de constructii) = 1.000 lei + tva; penalitati de intarziere executie lucrari 400 lei. Se stabilesc urmatoarele conditii prin act aditional la contract: constructorul factureaza lucrari suplimentare 600 lei + TVA, diferenta de 400 lei + tva nu va fi achitata de catre beneficiar fiind retinuta de catre beneficiar sub forma de penalitati de intarziere.

Care sunt inregistrarile contabile si cum se emite factura?

SOLUTIE FISCAL – CONTABILA aplicabila conform legislatiei in vigoare la data de 13 Mar 2024

In cazul de fata beneficiarul trebuie sa emita constructorului o factura de penalitati in valoare de 400 lei.
Factura de penalitati se emite fara TVA conform art. 286 alin. (4) lit. b) din codul fiscal.

Constructorul va factura beneficiarului 1000 lei + TVA, reprezentand lucrari de constructii suplimentare, reprezentand valoarea lucrarilor efectiv prestate.

Beneficiarul va achita constructorului 1000 lei + tva iar constructorul va achita beneficiarului 400 lei reprezentand penalitati.

Monografia contabila la beneficiar este:

1. Emitere factura de penalitati:
461 constructor = 7581 400 lei

2. Incasare cv penalitati:
5121 = 461 constructor

3. Primire factura de la constructor cu valoarea lucrarilor suplimentare:
628 = 401 1000
4426 = 401 190

4. Achitare factura constructor:
401 = 5121 1190 lei

In acest fel practic s-a platit constructorului doar 790 lei in loc de 1190 lei.

Monografie contabila salarii in constructii

INTREBARE:

"Care este monografia contabila pentru facilitatile acordate in constructii? Avem urmatoarele date din D112:

  • impozit pe salarii datorat- 9.884, scutit 7.335, diferenta de plata -2.549;
  • CAS datorata de asigurati -9.406;
  • CASS datorata de asigurati -59.973;
  • CAS suportata de angajator conform art. 146 alin. 5*9 din Codul fiscal -178;
  • CASS suportata de angajator conform art. 168 alin. 6*1 din Codul fiscal -88;
  • CAM -12462;
  • CAS constructii - facilitati art. 60 pct. 5 din Codul fiscal -107349
  • *Contributia Fnuass - 13.857
  • CAS- 2.806
  • CASS - 1.386"

SOLUTIE FISCAL – CONTABILA aplicabila conform legislatiei in vigoare la data de  29 Feb 2024

Monografia contabila in cazul prezentat poate fi:

1. inregistrarea cheltuielii cu salariul brut:
641 Cheltuieli cu salariile personalului = 421 Personal salarii datorate

2. inregistrarea CAS individuala in constructii retinuta de la angajati din salariul brut:
421 Personal remuneratii datorate = 4315 Contributia de asigurari sociale (20,5%) sau 25% in functie de optiunea angajatului 107349

3.inregistrarea CAS individuala pentru contractele fara facilitati fiscale:
421 Personal remuneratii datorate = 4315 Contributia de asigurari sociale 25% 9406

4. inregistrarea retinerii CASS de la angajati, din salariul brut:
421 Personal salarii datorate = 4316 Contributia de asigurari sociale de sanatate (10%) 59973

5. inregistrarea impozitului pe salarii retinut din salariul brut:
421 Personal salarii datorate = 444 Impozitul pe venituri de natura salariilor (10%) 7335. Impozitul scutit va aparea pe statul de plata ca fiind scutit fara inregistrare contabila

6. inregistrarea cheltuielii societatii privind CAM:
646 Cheltuieli privind contributia asiguratorie de munca = 436 Contributia asiguratorie pentru munca (2,25%) 12462

In cazul contractelor part time:
6451 Cheltuieli privind contributia unitatii la asigurarile sociale =4315 Contributia de asigurari sociale 178
6453 Cheltuieli privind contributia angajatorului pentru asigurarile socialede sanatate = 4316 Contributia de asigurari sociale de sanatate 88

concediu medical suportat din FNUASS:
4382 = 423 13853
423 = 4315 2806
423 = 4316 1386

Monografie contabila pentru constructii destinate vanzarii

INTREBARE:

O firma de constructii doreste sa realizeze un bloc de apartamente noi. Cand devin deductibile cheltuielile cu realizarea constructiei?

SOLUTIE FISCAL – CONTABILA aplicabila conform legislatiei in vigoare la data de  18 Ian 2024

Cheltuielile vor fi deductibile pe masura efectuarii lor, in baza documentelor justificative (spre exemplu, facturi de la furnizori), avand in vedere ca aceste cheltuieli sunt aferente desfasurarii activitatii economice (in scopul obtinerii de venituri).
 
Baza legala:
 
Art. 25 alin. (1) din Codul fiscal:
 
(1) Pentru determinarea rezultatului fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii economice, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare, precum si taxele de inscriere, cotizatiile si contributiile datorate catre camerele de comert si industrie, organizatiile patronale si organizatiile sindicale.”
 
In cazul in care va este de folos, va mentionez in randurile ce urmeaza monografia contabila aplicabila lucrarilor de constructii:

a) Achizitii materiale si consumul acestora:
3xx = 401 si 6XX = 3xx

Spre exemplu, societatea poate achizitiona un stoc de 100 kg de fier in data de 15.01.2024 (conform data factura), insa le va da in consum/le va folosi pe santier de abia in data de 25.01.2024. In acest caz, societatea va recunoaste o cheltuiala deductibila in data de 25.01.2024 (momentul cand da in consum materialele folosite).

b) Efectuare/ achizitie diverse cheltuieli atribuibile realizarii constructiei (salarii, servicii realizate de terti, inchiriere echipamente, etc.):
6xx = 421 si 6xx = 401

c) Inchidere cheltuieli prin contul 121 "Profit sau pierdere" si concomitent la finalul lunii in care s-au efectuat toate aceste cheltuieli, se inregistreaza productia in curs cu suma tuturor cheltuielilor alocate cladirii:
331/analitic casa = 711

d) La inceputul lunii urmatoare se reia inregistrarea prin articolul contabil:
711 = 331

Inregistrarile se repeta lunar la finele lunii si la inceputul lunii.

e) La receptia, in baza procesului verbal de receptie finala, se inregistreaza:
345/casa finalizata = 711 cost aferent fiecarei case, determinat prin impartirea /alocarea costurilor:
si 711 = 331

f) La vanzare, se inregistreaza:
4111 = 7015

Si descarcarea din gestiune:
711 = 345
 

Vezi AICI sute de monografii contabile detaliate pentru probleme din realitatea zilnica imediata, cat si parghii practice care iti usureaza munca si te ajuta sa eviti intarzierea raportarii datelor catre autoritatea fiscala.